top of page

PATRONATY PŁYTOWE

Dominik Kisiel - “Pieśni” na fortepian solo

Okładka album 'Pieśni'.jpg

Dominik Kisiel - “Pieśni” na fortepian solo

Premiera albumu - 12 lipca 2024

Kompozycje / Improwizacje - Dominik Kisiel

Nagranie / mix / produkcja - Dominik Kisiel

Master - Kamil Słowikowski, Kamyk Studio

Cover Photo - Monika Kutkowska, FotoKutkowska

Wydawnictwo - Dominik Kisiel / Vibrant Records 2024

Album 'Pieśni' (vol. 1 'Pieśni Czasu') na fortepian solo to autorski projekt nawołujący do odnajdywania osobistej wibracji w życiu każdego człowieka. Jest to także swoiste podziękowanie dla Stwórcy wszechświata, dla Źródła - za to, że mogę odbierać muzykę i przekazywać ją dalej. Muzycznie jest to połączenie improwizacji (inspirowanej takimi pianistami jak Brad Mehldau, Keith Jarrett) oraz 'Pieśni' czerpiących z muzyki klasycznej - Chopin, Schostakovich, Ravel, Debussy, a także z dodanymi preparacjami instrumentu - tłumienie strun, efekt brzmienia Sitar oraz harfy, instr. perkusyjne. Są to kompozycje stworzone poprzez improwizację, później spisane i dopracowane, a ostatecznie wykonane również poprzez wyimprowizowanie ich z obecnej chwili.

Wywodzą się z moich przemyśleń - skąd bierze się muzyka, jak powstaje to, co tworzy artysta i jak się ma do tego słuchacz - odbiorca ?

Muzykę improwizowaną odbieram jako intuicyjne przeżycie transcendentalne będące świadomym procesem kierowania swoich myśli w postaci intencji. Odkrywanie i zawieranie intencji to najważniejszy etap improwizacji - otwartość i uważność, by to co przychodzi przekształcać na muzykę. Jako wykonawca zawieram zatem intencje odnajdywania samego siebie oraz wzrastania w Miłości - zabieram słuchaczy w podróż samopoznania poprzez doświadczenia dźwiękowe.

Melodie zawarte na albumie 'przyszły' do mnie podczas poszukiwań wibracji, podczas prób przelewania życia na muzykę, a jednocześnie wyciągania największych lekcji z praktykowania muzycznych poszukiwań. Moim zamiarem jest odkrywanie muzyki jako możliwości duchowego odrodzenia i rozwoju, zwracania w tym uwagi na samego siebie oraz podwyższanie wibracji Miłości. Miłości, którą każdy z nas niesie w sobie i którą każdy z nas ma za zadanie odkrywać i nieść dalej, odkrywać jako Boską Cząstkę - jako istnienie Wszechrzeczy. Improwizacja - jako medytacja - jako uwolnienie - jako wybaczenie.

Album nagrany w warunkach domowych - w domu rodzinnym na fortepianie, na którym powstały ‘Pieśni’, tak by zachować ich pierwotny charakter oraz brzmienie fortepianu, które inspirowało podczas improwizowania, by stworzyć finalny efekt kompozycji. Podjąłem próbę samodzielnej realizacji nagrania oraz produkcji albumu - by stworzyć unikatowe brzmienie w całym procesie powstawania materiału. Wydanie również pod własnym wydawnictwem - Vibrant Records - jako nawiązanie do poszukiwania wibracji w muzyce i w życiu.

Stanisław Janaszak - Perpetual Motion

okładka Perpetual Motion.png

Perpetual Motion to druga autorska płyta Stanisława Janaszaka - z wykształcenia gitarzysty klasycznego, absolwenta Akademii Muzycznej w Poznaniu. Większość
materiału nagrana jest w trio - gitara - syntezatory - perkusja, niemniej jednak w drugiej części płyty pojawiają się także inne instrumenty, z wiodącą rolą trąbki. Język muzyczny autora jest fuzją gatunków muzycznych, które są mu bliskie -
począwszy od muzyki impresjonizmu, poprzez bluesa i gitarzystów fusion pokroju Scotta Hendersona czy Wayne'a Krantza, do grunge'u i doom metalu z lat 90-tych.
Płyta jest próbą wytworzenia własnego stylu, opartego na wymienionych inspiracjach - kompozycji jednocześnie różnorodnych i odmiennych, a jednak spiętych wspólnym
mianownikiem języka muzycznego twórcy, co ma nadać materiałowi logiczny i spójny charakter w kontekście całości albumu.
Stanisław Janaszak – gitara, Jakub Królikowski - syntezatory (2-7), Maciej Burzyński - perkusja (2-7), Patryk Rynkiewicz - trąbka (8), Kuba Jankowiak - trąbka (9), Wojciech Roszak – gitara basowa (8), Jakub Szwarc – perkusja (8)

Jakub Klimiuk Quintet – (un)balanced

JKQ - (un)balanced album coversmall.png

(un)balanced to historia o poszukiwaniu równowagi we współczesnej rzeczywistości, mierzeniu się z wszechobecnym zalewem informacji i próbie odnalezienia inspiracji w
codziennej rutynie. Kompozycje lidera kwintetu są odzwierciedleniem tytułowego balansowania między
porządkiem, a chaosem. Łączą harmonię z nieładem, dysonans z konsonansem, swobodną improwizację z zamkniętymi formami. Materiał, w myśl tytułowej
przeciwwagi, spaja wymagające formy i rozwiązania rytmiczne z melodyjnymi tematami. Muzycy, czerpiąc inspiracje ze zróżnicowanych nurtów, sięgających od
jazzu tradycyjnego po skandynawską scenę improwizowaną i współczesny nowojorski jazz, tworzą brzmienie oparte na kontraście, pełne ekscytującego napięcia.

W dwóch utworach do zespołu dołącza jeden z pionierów współczesnej brytyjskiej sceny jazzowej, saksofonista Mark Lockheart, znany ze współpracy z wieloma artystami ECM, dzieląc się swoim niezwykłym brzmieniem, doświadczeniem i
empatią.

Londyński kwintet współtworzą muzycy aktywnie działający na europejskie scenie jazzowej: Jakub Klimiuk - gitara
Simeon May - saksofon tenorowy, Cody Moss - fortepian, Kinzan - kontrabas, Adam Merrell - perkusja.

Szymon Zawodny Quintet – ZERO WASTE

Okladka płyty - format spotify.jpg

Album ZERO WASTE to debiutancki materiał zespołu Szymon Zawodny Quintet. Na krążku znajduje się 8 autorskich kompozycji lidera nierzadko inspirowanych wyważoną estetyką ECM’owskich nagrań czy oszczędną w środkach twórczością Briana Blade’a wraz z występującymi w jego utworach soczystymi dwugłosami saksofonów. Z drugiej strony jednak muzyką z wpływami mainstreamu, modern jazzu oraz muzyki klasycznej. Nagrane utwory tworzą spójną historię pod nazwą ZERO WASTE. Album z pozoru odnoszący się do ekologii jest jednak raczej ogólnym komentarzem do obecnego stanu Świata. Nawiązuje on do globalnych trendów, modnych haseł, wydarzeń na Świecie, ale także traktuje o subiektywnych emocjach autora. Dlatego na płycie znajdziemy tytuły takie jak Radioactive Dance, Back to the Roots, Political Bull…t czy Countryside Living. Koncepcją albumu w jego fizycznym wymiarze jest również odzwierciedlenie hipokryzji – okładka częściowo imitująca ECO karton na modłę „zero waste”, wewnątrz zaś płyta CD i „tray” wykonane z tworzywa sztucznego.

Koncert premierowy odbędzie się 8 maja 2024 roku o g. 19:00 w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. Tego samego dnia album będzie dostępny na platformach streamingowych, jak również w sprzedaży fizycznej. 

Szymon Zawodny Quintet to zespół złożony z muzyków trójmiejskiego środowiska. W skład zespołu wchodzą: SZYMON ZAWODNY (saksofon altowy, flet, kompozycje), SZYMON KOWALIK (saksofon tenorowy, sopranowy), DOMINIK KISIEL (fortepian), KONRAD ŻOŁNIEREK (kontrabas) i MIKOŁAJ STAŃKO (perkusja).

‘Late Summer’ Dominik Kisiel & Krzysztof Pawłocki

Late Summer - album cover.png

Dominik i Krzysztof nagrali wspólnie historię, której obaj się nie spodziewali. Muzyka wypłynęła spontanicznie nadając cel i będąc drogą. Temat utworu Bene dicte – łac. dobre słowo – był impulsem do kontynuowania improwizacji, a efektem jest siedem utworów skomponowanych na żywo, podczas nagrania. Jest to intymny i ekskluzywny zapis danej chwili, odczuć, emocji, myśli i energii. Fortepian dodatkowo spreparowany tłumieniem strun, gitara lekko dobarwiona efektami tworzą pogodny i wciągający nastrój, a z muzycznej strony jest to czysta improwizacja inspirowana danym momentem, uczuciami, oraz dodanymi intencjami. Muzyka zagrana z intencjami dobra i miłości - miłości do Boga, do drugiego człowieka, do podróży. Podróży człowieka w jego własnym sercu, ku przebaczeniu i jedności.

‘Nasze instrumenty, preparacje i efekty stworzyły jednorodne brzmienie, a dodatkowo przepuszczone przez taśmę uzyskały więcej ciepła i szerokości. Bardzo nam się to spodobało - postanowiliśmy wydać cały album.

Duet powstał w 2023 roku, w Gdańsku - spontanicznie, wynikając z potrzeby wspólnego stworzenia muzyki improwizowanej. Od kilku lat gramy razem w zespole Jazz.u, a teraz postanowiliśmy spróbować sił w duecie. Stworzyliśmy autorski album, który w swojej prostocie i swobodzie wykonania zabiera słuchacza w pewien rodzaj muzycznej drogi. Grając muzykę wchodzimy w interakcję z sobą i słuchaczem, wtapiamy się w otaczający
świat i dajemy się prowadzić muzyce. Tak improwizując tworzymy naszą własną muzyczną koncepcję wymykającą się stylom lub określeniom. Album ‘Late Summer’ wydaliśmy własnym sumptem pod niezależnym wydawnictwem Grigio Records (Krzysztof Pawłocki).

Malarstwo i projekt okładki - Anna Kołaczkowska
Audio/tape mix - Krzysztof Pawłocki
Video rec/mix - Dominik Kisiel
Produkcja – Dominik Kisiel, Krzysztof Pawłocki
Wydawnictwo - Grigio Records

SWOSZA "PUŁAPKI"

Foto-2.jpg

„Płyta zawiera piosenki z tekstami Swoszy, Jana Kaczyńskiego, Zbigniewa Matyjaszczyka. Ich główny przekaz to męski punkt widzenia. Prawdziwe męskie granie. Tytuł płyty „Pułapki”, nawiązuje do zagrożeń jakie czyhają na faceta. To namiętności takie jak: kobiety, alkohol, seks, hazard i wszystko to co im towarzyszy. Większość kompozycji Swoszy oparta na bluesie z lekką tutką jazzową. To wynik zamiłowania twórcy do Amerykańskiego jazzu lat dwudziestych, trzydziestych, gdzie instrumenty dęte wiodły prymat. Autor jest w kontrze do współczesnej dominacji gitary, tworząc jedynie tło i inspirację dla brzmienia trąbki, kornetu czy saksofonu.

Polecam na nastrojowe wieczory przy lampce wina.

Impulsem do nagrania płyty było spotkanie dwóch muzyków Janusza Swoszy Swoszowskiego – gitarzysty, kompozytora i Jarosława Spałka – kornecisty. Liczne kontakty Jarka w środowisku jazzowym pozwoliły na zaproszenie do nagrań wielu znamienitych muzyków.”

Muzycy:

Swosza – wokal, gitary, harmonijka ustna, Jarosław Spałek – kornet 

Robert Murakowski – trąbka, Jerzy Główczewski – saksofon altowy

Arek Kaliński – saksofon tenorowy, Grzegorz Kapołka – gitary, Adam Snopek – fortepian, Krzysztof Hajduga – trąbka, Grzegorz Pytlik – puzon, Michał Jaros – kontrabas, Arek Skolik – perkusja, Magdalena Krzywda – wokalizy, chórki

Jarosław Spałek – chórki

ANIA MICHAŁOWSKA "BACK TO THE TREES"

foto Ania 2web.JPG

Back to the trees to niezwykle intymny projekt. To muzyczna podróż z gwarancją utulenia, której motywem przewodnim jest przynależność do świata i zarazem fascynacja nim. Jest to prawdziwa opowieść o przemianie. Album w treści odnosi się do poszukiwania siebie w kontekście natury. Jest powrotem do pierwotnych odczuć i poszukiwaniem swej drogi. Przekazuję w niej, poprzez muzykę własne spojrzenie na siłę kobiecości. Płyta jest esencją dojrzewania i odkrywania siebie poprzez przeglądanie się w naturze i innych ludziach. Jest odnalezieniem energii i źródła mocy wewnętrznej w siostrzeństwie, głębią doświadczeń wynikających z wielopłaszczyznowych relacji i pozostawieniem pewnej

prawdy, że wszyscy mamy tak samo, pragniemy tego samego - czułości, szczerości i prawdy w życiu, jednocześnie bardzo się tego bojąc. Wyrażona jest też w utworach wdzięczność za pewną odkrytą dla mnie prawdę: „Mogę tu być i mogę być tym kim jestem”. 

Do tej niezwykłej podróży zaprosiłam wybitnych artystów ze świata jazzowego: AGĘ DERLAK, OLĘ TRZASKĘ, MICHAŁA IWANKA, ANDRZEJA ŚWIĘSA, SEBASTIANA KUCHCZYŃSKIEGO, MICHAŁA TOMASZCZYKA, MICHAŁA ZABORSKIEGO i JAKUBA KOTYNIĘ. Wyżej wymienieni artyści to gwarancja jakości. Na płycie płyną oni ze mną we wspólnej przygodzie, bawiąc się muzyką. Piosenki o charakterze jazzowym, new soulowym, przeplatane formami improwizowanymi, odbiegają od ściśle wykutych ram jazzu i typowego śpiewu, ale wszystko to służyć ma wyrażeniu autentycznych uczuć i emocji.

SEMIOTIC QUINTET "KUBIZM"

_MG_4054.jpg

Kwintet powstał w 2018 roku z inicjatywy gitarzysty i kompozytora Pawła Mańki. Członkowie zespołu poznali się podczas wspólnego studiowania na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. W roku 2020 kwintet zajął III miejsce na konkursie Jazz Juniors oraz otrzymał nagrodę indywidualną ufundowaną przez Związek Artystów Wykonawców STOART na 56. Konkursie na Indywidualność Jazzową festiwalu Jazz nad Odrą. Na początku roku 2021 zespół został także laureatem programu „Jazzowy Debiut Fonograficzny”. Debiutancki album grupy ukaże się w lipcu nakładem wytwórni SJ Records. Nazwa zespołu nawiązuje do semiotyki – ogólnej teorii znaku.

Opisuje ona naturę komunikacji, która jest kluczowa dla muzyki improwizowanej. Repertuar kwintetu składa się z kompozycji lidera, które łączą elementy precyzyjnie planowane ze spontaniczną lub selektywnie ograniczoną improwizacją. Wpływy muzyczne grupy obejmują amerykańską i europejską scenę jazzową oraz współczesną muzykę klasyczną.

  • Facebook
bottom of page